Muru niitmine - Mida peaksid teadma?

Iga hobiaednik teab, et juba mõned päevad pärast niitmist hakkab muru taas kiirelt vohama. Kuid muru niitmine ilma järgmiste soovituste järgimiseta ei pruugi anda parimat tulemust. Inimeste vahelistes vestlustes ja hobigruppides ringleb muru hoolduse kohta mitmeid pooltõdesid, kuid mida siis lõpuks uskuda?

Muru niitmine suvel: kas muru tohib niita väga kuuma ilmaga? 

See ei ole soovituslik. Suviste kuuma- ja kuivaperioodide ajal ei tohiks muru liiga intensiivselt niita. Pikemad murulibled kaitsevad maapinda ja murujuuri liigse kuivamise eest ja tagavad nii muru tugeva kasvu. 

Muru niitmine erinevatel hooaegadel: alates mis ajast ja kui tihti tuleb muru niita?

Muru tuleks esmakordselt niita siis, kui aiandushooaeg kevadel algab. Seejärel tuleks kuni sügiseni ideaalis muru niita üks kuni kaks korda nädalas. Muru kasvab eriti kiiresti mais ja juunis – sel perioodil tuleks muru kindlasti vähemalt kord nädalas niita. Talvel muru jahedate temperatuuride tõttu ei kasva, mistõttu puudub ka niitmisvajadus.

Kas märga muru tohib niita?

Ei, märga muru ei tohiks niita. Märja muru korral ei lõika lõiketera rohuliblesid puhta lõikega, kuna need on niisked ja kleepuvad üksteise külge. Seetõttu jääb niitmistulemus ebaühtlane. Lisaks jäävad lõigatud murujäägid maapinnale klompidena ja ei lenda ühtlaselt laiali või kogumiskotti.

Kuidas muru õigesti niita?

Ühtlase ja triipudeta tulemuse saavutamiseks peaks muruniiduk sõitma ühe rattaga juba niidetud alal. Kallakuid tuleks alati niita horisontaalselt üle kaldus pinna. Nii ei põhjusta muruniiduk teile ohtu, kui te juhtute libisema. Muruääred, mida niidukiga niita ei saa, saab täiuslikuks pügada käsikääride või akutoitel murutrimmeri abil.

Kas murulõikmed peaks jätma murule maha?

Selle üle on palju diskuteeritud. Nii multšimisel kui ka traditsioonilisel muruniitmisel on oma eelised ja puudused. Multšimise eeliseks on väiksemad murulõikmed, lisaks puudub vajadus lõikmete kõrvaldamiseks ja samuti on väiksem ka muru väetisevajadus. Kuid niita tuleb tihedamalt ja seda saab teha vaid siis, kui muru on kuiv. Traditsioonilise niitmise eeliseks on puhas murupind, väiksem niitmise vajadus ja murulõikmete kasutamise võimalus lillepeenarde väetisena. Selle meetodi puudusteks on suurem toitainete kadu, niidetud muru väetamise vajadus ja lisatöö lõikmete kõrvaldamise näol.

Rauno Kadaja - Solar Hooldus tegevjuht

Solar Hooldus - Meie koristame. Sina naudid elu.

Kui leiad, et vajad professionaalseid puhastusteenuseid, siis Solar Hooldus on siin, et aidata. Me pakume erinevaid puhastusteenuseid - alustades kodukoristusest ja lõpetades eripuhastustöödega. Meie kogenud meeskonnal on vajalikud teadmised ja varustus, et töö kiiresti ja tõhusalt lõpule viia. Meie abiga saad olla kindel, et Sinu kodu või äri on peale meie puhastusteenuseid suurepärases seisukorras.

Previous
Previous

5 Nõuannet enne akende pesemist

Next
Next

Miks eelistada koristusfirmat 2024?